تماس با ما

02188899868


نمابر

02188957252

 


چاپ
ارسال به دوست

موردی از آلودگی در نمونه‌های محموله‌های وارداتی مشاهده نشده است

انجام واردات تخم چشم‌زده ماهی قزل‌آلا بر مبنای روش‌های علمی، ارزیابی‌خطر و کنترل شده

واردات تخم چشم زده ماهی قزل آلا بر مبنای روش‌های علمی، ارزیابی خطر و کنترل شده انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، پیرو ادعای منتشر شده مبنی بر نابود شدن 85 درصد ظرفیت تولید تخم قزل‌آلا در کشور به دلیل واردات تخم‌های خارجی و گُمانِ احتمال حمله بیوتروریستی کشورهای فرانسه و آمریکا در این مورد در خبرگزاری "تسنیم" طی مورخ 22 شهریورماه 98 خورشیدی به نقل از عضو هیئت مدیره اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی‌های ماهیان سردآبی کشور، دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی کشور توضیحی را به شرح زیر منتشر کرده است:
"در حال حاضر برای واردات تخم چشم‌زده ماهی که در قالب فرآیندهای بازرگانی مجاز گردیده به عنوان نهاده اولیه جهت ادامه فعالیت واحدهای پرورش دهنده ماهی در سطح کشور نهایت دقت در نظارت بهداشتی از سوی سازمان دامپزشکی کشور صورت می‌گیرد. این نظارت در 3 مرحله صورت می‌گیرد.
در مرحله نخست، در رابطه با وضعیت بهداشت و بیماری‌های آبزیان کشور و مرکز صادرکننده، توسط کمیته ارزیابی خطر واردات تخم چشم‌زده؛ مطالعات کتابخانه‌ای منطبق بر مقررات ملی بهداشتی واردات (IHR) ، صورت گرفته و در صورت نیاز مطالعات میدانی و بازدید از مراکز و بررسی نحوه صدور گواهی بهداشتی کشور صادرکننده انجام می‌شود.
در مرحله دوم، کنترل اسناد و بازرسی بهداشتی محموله های وارداتی توسط قرنطینه دامپزشکی شبانه‌روزی مستقر در گمرک فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) که مرز ورودی است، صورت می‌گیرد.
در مرحله سوم نیز محموله‌های وارداتی قرنطینه شده و در طول مدت قرنطینه روند سلامتی مورد پایش و ارزیابی قرار گرفته و در نهایت پس از نمونه‌برداری و آزمایش‌های مربوطه، اجازه ترخیص و خروج از قرنطینه صادر می‌شود. با توجه به مستندات و بررسی‌های صورت گرفته، موردی از آلودگی در نمونه‌های مذکور مشاهده نشده است و در صورت وجود موارد مشکوک، محموله بلافاصله معدوم و مرکز قرنطینه ضدعفونی می‌گردد.
در راستای اجرای برنامه راهبردی کنترل این بیماری، همچنین مبلغ 88 میلیارد ریال به منظور کنترل همه‌گیری بیماری ویروسی سپتی سمی هموراژیک  (VHS)در سال 1393 خورشیدی طی مصوبه هیات محترم وزیران تامین اعتبار گردید و جهت پرداخت غرامت و انجام عملیات ضدعفونی مراکز آلوده به منظور جلوگیری از گسترش بیماری و مطابق با ماده 5 قانون سازمان دامپزشکی کشور هزینه شده است."

  • کد خبر: ٢٤٣٦٥٩/
  • ١٥:٣٣ - 1398/06/25/
  • تعداد بازدید: 350
کلید واژه ها

نظرسنجی