تماس با ما

02188953400-3 داخلي 3823


نمابر

02188957252

 
می‌خواهم یک دامپروری صنعتی گوسفند (تلفیقی) راه اندازی و از علوفه هیدروپونیک در جیره غذایی دام استفاده کنم. آیا شما می‌توانید در این مورد اطلاعاتی به من بدهید؟ آیا استفاده از علوفه هیدروپونیک باعث بیماری در دام می شود یا خیر؟ تاریخ ثبت : 1398/06/11
طبقه بندي : ,,
سوال : می‌خواهم یک دامپروری صنعتی گوسفند (تلفیقی) راه اندازی و از علوفه هیدروپونیک در جیره غذایی دام استفاده کنم. آیا شما می‌توانید در این مورد اطلاعاتی به من بدهید؟ آیا استفاده از علوفه هیدروپونیک باعث بیماری در دام می شود یا خیر؟
پاسخ :

شما مشخص نفرموده‌اید که در کدام منطقه قصد راه‌اندازی دامپروری دارید. علوفه هیدروپونیک یا آبکشت برای مناطق گرمسیر و خشک از نظر دسترسی به علوفه تازه می‌تواند کاربرد مناسبی داشته باشد. در مجموع باید از نظر اقتصادی بررسی شود که استفاده از این روش آیا صرفه اقتصادی دارد یا یا خیر. برخی تحقیقات انجام شده با توجه به آب بالای این علوفه، میزان ماده خشک آن را کم‌تر از وزن بذر استفاده شده اعلام کرده و از این جهت بازدهی آن را مثبت  ندانسته‌اند. 


در ارتباط با ایجاد بیماری در دام، این علوفه بیماری‌زا نیستند ولی باید به چند نکته توجه داشته باشید:
1- مصرف علوفه هیدرو پونیک به تنهایی تمام نیازهای دام را  
برطرف نمی‌کنند و باید با کارشناس تغذیه برای تکمیل نیاز دام مشورت داشته باشید.
2- مهم‌ترین آفت این علوفه قارچ زدگی و کپک است که بسیار مضر و هم‌چنین از نظر مصرف تولیدات دامی خطرناک است. بنابراین در تمام مدت تولید و بهره برداری از این علوفه باید به عاری بودن آن‌ها از کپک توجه کامل داشته باشید.
3- خشک کردن یا نگهداری علوفه هیدروپونیک تازه بیش از 2 روز، سبب می‌شود بسیاری از مواد مغذی، ویتامین‌ها و آنزیم‌های آن‌ کاهش یابد و نیز حالت خوش خوراکی را برای دام از دست بدهد. در صورت استفاده از این شکل علوفه باید مراقب کمبودهایی که متوجه دام می‌شود باشید.

 

این موارد از بعد بهداشت و بیماری‌ها مطرح شد. برای کسب اطلاعات بیشتر که جنبه آشنایی با تولید علوفه و امور پرورشی دارند می‌توانید از سایت‌ها یا مدیریت تولیدات دامی در سازمان جهاد کشاورزی محل سکونت خود کسب اطلاع فرمایید.

فایل پیوست : <#f:20535/>
تعداد نمایش : 68 <<بازگشت

نظرسنجی